Prejsť na obsah

Dnes ste určite zažili veľkolepý deň, možno ste ráno vstali, šli ste si zabehať do lesa, vychutnali si energeticky bohaté raňajky, v práci vás nestihol nahnevať šéf(ak ste ním vy, tak by bolo fakt blbé, keby sa mu to podarilo), dokonca tá femme fatale zo včera sa vám ozvala, že to kino a drink si naozaj užila a rada si to zopakuje. Nuž nie je všetko zlato čo sa blyští alebo príliš dlho nasadené ružové okuliare sa nevyplácajú. Ono totiž fakt je, že pri všetkých týchto činnostiach vám z peňaženky, z obálky v periňáku(tzv. fond periňák), z účtu a dokonca aj z peňazí zašitých v matraci(tzv. matracový vklad) miznú peniaze! Neveríte? Zoznámte sa s INFLÁCIOU.

Čo to je a ako vlastne tá inflácia funguje? Je to sama o sebe príťažlivá téma a presne o nej sa dnes budeme rozprávať. Ako vždy začneme na sto percent a postupne budeme pridávať. V jednoduchosti je krása a preto Vám všetko vysvetlíme na konkrétnom jednoduchom príklade.

„Inflácia je, keď zaplatíte 15 dolárov za 10 dolárový účes, za ktorý ste platili 5 dolárov, keď ste ešte mali vlasy.“ – Sam Ewing

Na to aby sme to pochopili čo najlepšie si najskôr povieme, že ako sa počíta inflácia na Slovensku. Túto mravenčiu prácu za nás vykonáva štatistický úrad, teoretici môžu nájsť konkrétne dáta z každého roku práve na ich webe. Počíta sa z tzv. spotrebného koša, nachádza sa v ňom viac ako 700 položiek vo forme tovarov a služieb. Sú tam produkty dennodennej spotreby(chlieb, mlieko, elektrina atď.), ale aj produkty, ktoré si napríklad niekto nekúpi ani raz za život(motorové vozidlo, domáce zviera alebo dovolenka).

Aby sa nám to dobre počítalo, tak povedzme, že všetky tieto tovary a služby na konci roku 2018 stáli 100 000 eur. Na konci roku 2019 sa znova spočíta cena všetkých týchto tovarov a služieb. Keby bola v roku 2019 inflácia tri percentá(čo je dlhodobý priemer), tak tieto isté tovary a služby na konci roku 2019 budú stáť 103 000 eur. Pokiaľ máte majetok v peňažnej hodnote(vysvetlíme nižšie) a nezhodnocuje sa vám aspoň troma percentami, tak prakticky chudobniete. Za svojich 100 000 eur si už nekúpite to čo v minulom roku a vaša životná úroveň klesá! Toto si mnoho z nás neuvedomuje. Vďaka pravidlu 72(opäť ho vymyslel Einstein) dokážeme vypočítať nie len za aký čas vzrastie náš majetok na dvojnásobok, ale aj ako rýchlo vplyvom inflácie klesne na polovicu! A vy si to ani nevšimnete. Dobré, však?

 

Máme však dobrú správu nie je to také zlé, ak už žijete na svete nejaký ten piatok, tak pravdepodobne ste zistili, že neexistujú dobré a zlé veci(napr. oheň – dobrý sluha, ale zlý pán), ide len o to akým uhlom pohľadu sa pozeráme a ako ich vieme využiť. Tým chceme povedať, že za určitých okolností nám inflácia dokonca prospieva. Tento nenápadný zlodej peňazí vyhovuje hlavne štátom, ak by ste náhodou nevedeli, tak takmer všetky štáty na svete majú dlhy a to že poriadne. Dlhy sú vyjadrené v peniazoch, takže táto tichá voda ich požiera. Pre vás to znamená, že ak máte hypotéku, tak hodnota peňazí sa neustále znižuje, tým pádom zaplatíte menej. Najväčšie plus je v tom, že inflácia pôsobí pozitívne na majetkovú hodnotu. Vyššie sme spomenuli tzv. peňažnú hodnotu, teraz si ukážeme čo patrí do peňažnej a čo do majetkovej hodnoty.

 

 

Ak vlastníte svoj majetok v produktoch na ľavej strane dlhšie ako jeden rok, to znamená, že neustále chudobniete. Väčšinou sa takéto produkty skrývajú za slovo „garancia“. Ak váš majetok tvoria aktíva na pravej strane, tak gratulujem, nie len že máte finančné IQ, ale aj váš majetok neustále narastá. Pre ešte lepšie pochopenie si uvedieme príklad, tento krát si predstavme, že pri vzniku Slovenska v roku 1993 ste mali 10 000 eur(čo vtedy predstavovalo 300 000 korún).

 

 

Ako vidíte v tabuľke, tak hodnota peňazí alebo ak chcete ich kúpna sila sa z 10 000 eur v roku 1993 znížila na 2 284 eur v roku 2016. Laicky povedané, že ak by v roku 1993 napríklad prach na pranie v roku 1993 stál jedno euro, tak za svojich 10 000 eur by ste si logicky mohli kúpiť 10 000 kusov takýchto prachov na pranie. V roku 2016 by ste si za tých istých 10 000 eur, ktoré ste mali napríklad doma v obálke kúpili len 2 284 kusov takýchto prachov na pranie. To je dámy a páni inflácia v praxi! Počúvate to predsa takmer každý deň a to zo všetkých strán, že všetko zdražuje(pred pár dňami som zachytil ako chlapík v MHDčke, takmer zaškrtil vodiča, lebo cestovné zdraželo o 14 centov), či už potraviny, energie alebo pohonné hmoty. No nie je to úplne tak, to že štatisticky vidíme, že priemerná inflácie je 3% znamená, že hodnota 3% vyšla ako priemer cien v spotrebnom koši. Spomínate ako sme písali vyššie, že tam patrí napríklad aj motorové vozidlo, domáce zviera alebo dovolenka. Tieto tovary a služby naopak lacnejú! No nevieme ako vy, ale my si každý deň nekupujeme psa, bohužiaľ ani dovolenku, no každý deň kupujeme chlieb, mlieko, míňame energiu a tankujeme do auta. Chápete, čo tým myslíme? To znamená, že reálna inflácia je omnoho vyššia ako 3%! My počítame minimálne s piatimi percentami. Politici potrebujú mať peknú štatistiku, aby sa prezentovali pred voľbami alebo v európskej únii a odškrtli si fajku, že splnili cieľ. No ako ste už u nás zvyknutí, tak servítku pred ústa si zrovna nedávame a nebojíme sa nikomu naservírovať fakty pekne priamo na striebornej tácke. Čo sa teda s tým dá robiť? Vrátime sa k majetkovej hodnote.

Zoberme si teda, že za tých istých 10 000 eur by ste kúpili v roku 1993 priemerný trojizbový byt v Žiline. Dnes je jeho hodnota 100 000 eur, to je nárast o 900%! Alebo druhý príklad ako vás môže vecná hodnota nie len ochrániť pred infláciou, ale ju aj hravo poraziť. Ak by ste za tých istých 10 000 eur v roku 1993 kúpili akcie Starbucks, tak ich dnešná hodnota by bola 1 181 333 eur, čo je nárast o 11 713%! To je trochu rozdiel oproti peňažnej hodnote, ktorá sa neustále prepadá do mínusu, nemyslíte? Tak čo na ktorej strane ste alebo chcete byť?

Pre tých, ktorí chcú svoj majetok zhodnocovať práve vo vecných hodnotách odporúčame knihu od Benjamina Grahama – Inteligetný investor. Tento pán mentoroval najúspešnejšieho investora všetkých čias Warrena Buffetta.

Verím, že tento článok vás naučil ako využiť infláciu vo svoj prospech. Ak vás zaujíma ako sa podielať na úspechu firiem ako je Starbucks, neváhajte ma kontaktovať. Na záver vám prajem veľa správnych investičných rozhodnutí. Začnite aj vy budovať svoj vlastný majetok čo najskôr, aby ste si ho ešte užili, kým máte vlasy. Lebo viete ako sa hovorí, najlepší čas bol pred dvadsiatimi rokmi a druhý najlepší čas je práve teraz.