Prejsť na obsah

Objem úverov na bývanie prekročil hranicu 38 mld. €

Dopyt po úveroch neutícha. Potvrdzujú to aj posledné známe čísla hodnotiace priebežný vývoj objemu úverov na bývanie. Ten zaznamenáva dlhodobý rast nepretržite niekoľko rokov. Po najnovšom sa dostal už nad hranicu 38 mld. €.

O ďalšom vývoji na trhu s úvermi na bývanie informovala opäť Národná banka Slovenska (NBS). Jej analytici zverejnili nové údaje monitorujúce priebežný mesačný objem úverov na bývanie. Výsledky za apríl 2022 nepriniesli žiadne prekvapenie. Objem úverov zaznamenal ďalší vysoký mesačný nárast, ktorého výsledkom bolo prekročenie 38-miliardovej hranice a s tým spojené stanovenie nového historického maxima na úrovni 38,34 mld. €.

Objem úverov vzrástol o viac ako 300 mil. €

Prekročenie 38-miliardovej hranice bolo na spadnutie už v marci. Objem úverov na bývanie vtedy zaznamenal mesačný rast na úrovni viac ako 480 mil. €. Vďaka jednému z najvyšších mesačných nárastov v histórii sa priblížil k pokoreniu spomenutej hranice. K jej dosiahnutiu chýbalo necelých 26 mil. €. Prekonaná bola v apríli, kedy objem úverov vzrástol o viac ako 300 mil. €, čím zaznamenal druhý najvyšší mesačný rast v roku 2022.

Najviac úverov na bývanie poskytuje SLSP

K prekvapeniam neprišlo ani v rebríčku bánk s najvyšším podielom poskytnutých úverov na bývanie. Tomu dlhodobo vládne SLSP, ktorá si stráži viac ako 25 % podiel. Ten stúpa každý mesiac od začiatku roka. SLSP tak postupne zvyšuje náskok pred druhou VÚB, ktorej podiel sa prvýkrát v roku dostal pod 21 %. Trojicu najlepších uzatvára Československá obchodná banka, ktorá zvýšila svoj podiel na trhu s úvermi na bývanie o ďalších 0,25 % na 14,29%