Prejsť na obsah

Ceny nehnuteľností v SR zaznamenali rekordný 

medziročný rast

Trend zdražovania na realitnom trhu pretrváva ďalej. Ceny slovenských nehnuteľností pokračujú v spanilej jazde vedúcej k pokoreniu historických maxím. Bytom a rodinným domom sa to podarilo hneď v úvodnom kvartáli tohto roka.

O dosiahnutí rekordného rastu cien nehnuteľností na bývanie informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Ten začal v priebehu minulého roka využívať novú metodiku výpočtu rastu cien na trhu s nehnuteľnosťami na bývanie. Zdrojom údajov sa stali tzv. realizačné ceny. Ide o ceny, za ktoré boli byty a domy skutočne predané a s týmito cenami zaevidované do katastra. Práve tie v 1. štvrťroku 2022 vzrástli rekordným tempom.

Zdroj: pixabay.com

Medziročný rast cien prekročil 14 %

Dvojciferný medziročný nárast cien bytov a domov nie je žiadnou novinkou. Prekročiť 14 % hranicu sa však slovenským nehnuteľnostiam na bývanie doposiaľ ešte nepodarilo. Posledný vyšší výsledok bol v medziročnom porovnaní zaznamenaný pred 2 rokmi. V 1. kvartáli 2020 sa ceny zvýšili o viac ako 13 %. Za výsledkom z 1. štvrťroka 2022 ale zaostali. V úvodnom tohtoročnom kvartáli sa prvýkrát dostali nad 14 % a s konečným výsledkom 14,2 % stanovili nové maximum.

Rast cien potiahli najmä novostavby

Aj keď vysoký rast cien v uvedenom období zaznamenali novostavby aj staršie nehnuteľnosti, bez prudkého zdražovania novostavieb by nové maximum stanovené nebolo. Realizačné ceny nových bytov a domov poskočili v porovnaní s 1. štvrťrokom 2021 až o 16 %. Nehnuteľnosti zo sekundárneho trhu medziročne zdraželi o menej ako 13 %, čo by bez rekordného nárastu cien novostavieb na prekonanie vyše 13 % výsledku spred 2 rokov nestačilo.


Zdroj: pixabay.com

Text: Róbert Bosák

Zdroj: ŠÚ SR – slovak.statistics.sk

Zdroj foto: pixabay.com