Prejsť na obsah

Nahliadnite v našom blogu pomocou videa do príprav tohtoročného draftu NHL, ktorý bol pre Slovenký hokej veľmi výnimočný a úspešný, kedže v prvom kole boli vybraný do klubov NHL traja Slováci, z 1. miesta Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens), hneď na 2. mieste Šimon Nemec ( New Jersey Devils) a z 26. miesta Filip Mešár (Montreal Canadiens). Historicky najúspešnejší draft NHL pre Slovensko, potešil veľa fanúšikov hokeja v našej krajine, ako aj nás v Level reality. Pozrite si dokument zo zákulisia draftu NHL 2022, aby ste nazreli za oponu príprav pred samotným výberom hokejistov. Držíme našim hokejistom palce a prajeme úspešnú kariéru v ich nových kluboch.

BRATISLAVA – Od historického draftu pre náš hokej uplynulo už osemnásť dní. V noci zo 7. na 8. júla, ani nie polroka po bronzovej olympiáde v Pekingu, sa hokejové Slovensko opäť radovalo.

Juraj Slafkovský sa stal prvým hokejistom spod Tatier, ktorého si kluby zámorskej NHL vybrali z prvého miesta. Po košickom rodákovi siahol z najvyššej pozície Montreal Canadiens.

Len pár minút na to sme boli svedkami ďalšieho nezabudnuteľného momentu, keď zástupcovia New Jersey Devils vyslovili meno Šimona Nemca a mladý Lipták sa stal najvyššie draftovaným obrancom.

Obaja mladíci tak prekonali dlhoročný rekord Mariána Gáboríka, ktorého si v roku 2000 vybrala z tretieho miesta Minnesota Wild.

Slávny kanadský tím si v úvodnom kole po Slafkovskom zvolil aj šikovného popradského útočníka FIlipa Mešára. Kluby si v tohtoročnom drafte vybrali celkovo šiestich slovenských hokejistov. Po trojici Slafkovský-Nemec-Mešár sa dočkali aj Adam Sýkora, Servác Petrovský a Adam Žlnka.

Po zhruba dvoch týždňoch zverejnila NHL pútavý dokument s názvom Welcome to the NHL (Vitajte v NHL). Zaujímavo spracované video obsahuje unikátne zábery zo zákulisia draftu v Bell Centre, pričom hlavnými tvárami vyše 45-minútového zostrihu sú tri najospevovanejšie nádeje ročníka 2022 – Juraj Slafkovský, Shane Wright a Logan Cooley.

Vďaka kamerám najlepšej hokejovej súťaže sveta máme možnosť spätne nazrieť do zákulisia a pričuchnúť atmosfére ostro sledovanej akcie NHL. Dokument zachytáva nie len samotný priebeh draftu, ale aj zábavné, emotívne i vypäté momenty, ktoré mladí hokejisti prežívali v hotelových izbách, po príchode do arény aj po skončení draftu.

„Toto je prvýkrát, čo mám na sebe oblek,“ priznal Juraj Slafkovský. „Tieto topánky sú 46-ky a ja nosím 48. Už teraz ma bolia päty. Bude to dlhý večer,“ usmial sa najužitočnejší hráč olympijského turnaja v metropole Číny.

Starosti s kravatou

Urastený ľavý krídelník je už mladom veku hokejovou hviezdou, ale aj on je iba človek z mäsa a kostí. Starosti mu robila kravata, ktorú si nevedel zaviazať. Na pomoc si zavolal otca.

„No čau, si oblečený, alebo ako si na tom? Neprídeš mi pomôcť dole? Bo sa mi potočila kravata,“ pobavil divákov svojou bezprostrednosťou a typickým východniarskym prízvukom.

„Som zachránený. Príde,“ pokračoval bývalý útočník TPS Turku.

Problémy s kravatou boli rýchlo zažehnané a najproduktívnejší hráč našej reprezentácie na májových MS vo Fínsku sa tak mohol pobrať do Bell Centre.

 

Po ďalších rozhovoroch s médiami hokejisti nastúpili do autobusu, ktorý ich doviezol až do ikonickej haly v Montreale. „Keď som vo videu povedal, že prvýkrát mám na sebe oblek, neverili mi to,“ zvestoval „Slafko“ rodičom počas jazdy.

Keď najväčšie prospekty tohtoročného draftu vystúpili z autobusu, čakal ich tam dav nadšených fanúšikov bažiacich po podpisoch a spoločných fotkách.

„Vonku to bolo skvelé, množstvo ľudí, ktorí skandovali a kričali. To je hokej. Som šťastný, že som tu a už sa nemôžem dočkať, až budem stáť na pódiu,“ povedal Juraj krátko pred štartom draftu. Nik vtedy netušil, čo bude nasledovať…

Slafkovský aj Wright boli zaskočení. Každý trochu inak…

Historický draft sa začal. Tak, kto to bude? Shane Wright alebo Juraj Slafkovský? Alebo, nebodaj, niekto iný?

„Ak by som sa stal draftovou jednotkou, znamenalo by to pre mňa veľmi veľa,“ priznal kanadský center. Ten pred draftom sršal sebavedomím, rozdával „drzé“ pohľady a vôbec si nepripúšťal, že by ho mohol niekto predbehnúť.

Stalo sa. Napätie sa stupňovalo, zaplnená aréna burácala a na scénu nastúpili zástupcovia Montrealu Canadiens.

„Ó, môj bože,“ zašepkal si Logan Cooley, keď z úst generálneho manažéra „The Habs“ Kenta Hughesa započul slovné spojenie „from the slovakian national team“.

Nesnívalo sa mu. Juraj Slafkovský sa práve stal draftovou jednotkou NHL. Fanúšikovia jasali, niektorí pískali, mladý Slovák ostal v šoku, jeho mama plakala od šťastia.

Wright bol evidentne zaskočený. Slafkovskému zatlieskal, ale z jeho výrazu bolo cítiť, že s takýmto scenárom rozhodne nepočítal.

„Gratulujem. Je to veľká vec. Pozri sa, už ťa milujú,“ povedal Slafkovskému na pódiu dlhoročný komisár NHL Gary Bettman.

„Uži si tento moment. Je to neuveriteľný úspech. Teším sa na spoluprácu,“ pridal sa hlavný tréner Canadiens Martin St. Louis.

Kráľ tohtoročného draftu si obliekol dres Montrealu s jednotkou na chrbte a zapózoval fotografom. „Stále tomu neverím,“ nechal sa počuť počas spoločnej fotky.

 

„Toto mení celú situáciu,“ uvedomil si Cooley. Narážal na blížiaci sa výber New Jersey, ktoré poškuľovalo skôr po obrancovi alebo krídelníkovi, než po strednom útočníkovi.

„Diabli“ stavili na Šimona Nemca. A Slovensko bolo opäť na nohách.

„Mami, som v poriadku,“ uviedol Wright.

„Šimon! Ty si blázon,“ reagoval Slafkovský a objal svojho reprezentačného kolegu, ktorý sa stal najvyššie draftovaným slovenským obrancom v histórii.

To zabolelo

Shane Wright sa prepadal a prepadal. Predbehol ho aj Logan Cooley, po ktorom siahla Arizona. Zaujímavé je, že Coyotes šli po centrovi, ale namiesto Wrighta uprednostnili Američana.

„Si okej?“ pýtal sa Wright senior svojho syna. „To zabolelo,“ odpovedal zaskočený Kanaďan.

„Je to Logan Cooley?“ vyzvedal Slafkovský.

„Pôjde Shane ako štvrtý?“ opýtal sa Košičan Cooleyho pred spoločným fotením trojice najvyššie draftovaných mladíkov.

Na rade bol Seattle. Wright sa dočkal.

„Viem, že sa to ľahko povie, ale nie je dôležité, kedy, ale kde a ako začneš,“ poradil Wrightovi jeho otec. Draftová štvorka súhlasne prikývla a dodala, že má o motiváciu navyše.

Zatiaľ čo bývalý útočník Kingstonu Frontenacs si pomaly začínal zvykať na svoje draftové umiestnenie a manažérom i hlavnému trénerovi Kraken povedal, že „nemôže byť šťastnejší“, jeho slovenský rival rozdával jeden rozhovor za druhým a vychutnával si jeden z najkrajších i najvyčerpávajúcejších dní vo svojom živote.

„Je to skvelý pocit, ale viem, že ide len o prvý krok a moja kariéra sa ešte len začala. Už sa neviem dočkať, až sa vrátim do práce a zahrám si za Montreal,“ uviedol Slafkovský.

Vstupný draft NHL 2022 napísal jeden veľký a nezabudnuteľný príbeh…