Prejsť na obsah

Nie je pochýb o tom, že obaja títo páni patria medzi osobnosti, ktoré sa navždy zapísali do dejín. Svet ich často považoval za šialencov a to doslova. Obaja však mali spoločnú jednu vec a to, že uverili v seba a nikdy sa tejto viery nevzdali. Či už Albert, ktorý nevedel do štyroch rokov života rozprávať, bol vylúčený zo školy lebo jeho učitelia, dokonca aj rodičia si mysleli, že je zaostalý. No bol to on, kto sa stal najuznávanejším vedcom 20. storočia a možno všetkých čias. O pár rokov neskôr svet spoznal ďalší príbeh a to príbeh malého Warrena, ktorý v šiestich rokoch predával žuvačky, fľaše z Coca-Coly a roznášal noviny. Často trávil čas osamote, bol nepochopený, no jeho odhodlanie, pokora a vytrvalosť z neho spravili jedného z najbohatších mužov sveta. Vyslúžil si prezývky ako veštec či kúzelník z Omahy, Investor storočia alebo Pán profesor. Z textilnej továrne Berkshire Hathaway, ktorú prevzal v roku 1965 spravil jednu z najhodnotnejších firiem sveta a či už je to len náhoda(to posúďte sami) alebo nie, tak práve Berkshire Hathaway kontroluje výrazný podiel vo firme Coca-Cola, s ktorou sa spájajú Buffettove začiatky.

Je tu ešte predsa jedna vec, o ktorej títo páni vedeli a mali ju spoločnú a práve tomu bude venovaný celý tento článok. Príjemne sa usad’te a zapnite si pás, bude to totiž jazda!

Úrok celkom určite poznáte, ale možno ste ešte nepočuli o zloženom úroku. Je to úžasne silná vec, vysvetlíme vám, ako funguje.

„Zložený úrok je ôsmy div sveta, je to najsilnejšia sila vo vesmíre.“

Albert Einstein

 

Predstavte si, že investujete 10 000 € na účet, kde sa úročí 10% ročne. Po roku tak zarobíte 1000 € (bez toho, aby ste čo i len pohli prstom). Stav vášho investičného účtu bude po roku 11 000 €. Ďalší rok opäť vaša investícia zarobí 10%, čiže 1100 €. Všimli ste si, že v druhý rok ste už zarobili o celých 100 € viac ako v prvý rok? Každý ďalší rok bude vaša investícia zarábať viac a viac. Čím viac rokov necháte zložený úrok pracovať, tým väčšie výnosy vám bude tvoriť. Každých 7 rokov sa peniaze na účte zdvojnásobia. Zaujímavé, však?

Inšpirujte sa Warrenom Buffettom

Podobne investuje jeden z najbohatších mužov sveta, Warren Buffett. Taktika jeho investovania je „kúp a drž“. Buffett nakúpi akcie nejakej spoločnosti a pokojne ich tridsať rokov len drží, vôbec nešpekuluje. To čo Einstein vedel teoreticky, to Buffett dokazuje ako perfektný príklad v praxi.

Pri zloženom úroku je najdôležitejší ČASČím dlhšie, tým úžasnejšie výsledky. Viac o tomto ôsmom dive sveta alebo tzv. efekte snehovej gule sa dočítate v knihe Warrena Buffetta.

Sloboda len za 100 € mesačne?

Uvedieme Vám príklad ako to funguje v praxi.

Juraj začal investovať chvíľku po tom, ako sa zamestnal, keď mal len 20 rokov. Investoval každý mesiac 100 € a vydržalo mu to až do jeho tridsiatky, pretože potom prišla rodina, prestavba domu a podobne. Avšak na investované peniaze nesiahal a až do svojho dôchodku (65 rokov) ich nechal na investičnom účte.

Bartolomej začal investovať až keď mal 30 rokov, dovtedy ho zaujímalo len to, v ktorom bare strávi víkend. Ale od tridsiatky investoval poctivo až do 65-ky, tiež 100 € každý mesiac.

Obaja, aj Juraj aj Bartolomej, sa stali spoluvlastníkmi úspešných firiem s rovnakým priemerným zhodnotením 9%. Čo myslíte, kto zarobil viac?

Bartolomej vložil behom tridsiatich piatich rokov 42 000 € a v 65-ke sa tešil z 272 274 €.

Juraj behom desiatich rokov investovania vložil 12 000€ a v 65-ke sa tešil z 391 458 €.

Ako je to možné?

Ako je možné, že obaja investovali s úplne rovnakým úrokom, ale ten čo investoval menej zarobil viac? Juraj posielal 100 € každý mesiac na investičný účet prvých desať rokov. Po desiatich rokoch bola hodnota jeho investície 19 176 € (vložil 12 000). Lenže keď prestal prispievať, nevytiahol tých 19 176 €, nechal ich tam ďalších 35 rokov, nech sa úročia. A zložený úrok pôsobí divy tým väčšie, čím dlhšie tam je.

Zložené úročenie je dávno známa vec. Na wikipedii si môžete pozrieť vzorec, podľa ktorého si zložený úrok prepočítate.

Tajná zbraň je v tom, že Juraj ktorý investoval len desať rokov zarobil viac, ako Bartolomej ktorý investoval 35 rokov, ale začal neskôr. Čím skôr začnete investovať, tým väčšiu prácu urobí zložený úrok. A presne ako som uviedol v príklade, stačí vkladať 100 € mesačne – čo je suma, ktorú si podľa nás môže v pohode dovoliť 50% aktívne pracujúcich Slovákov. Áno aj Vy môžete vlastniť firmy práve ako Warren Buffett, otázka(ktorú si musí zodpovedať každý sám) je len či to naozaj chcete alebo považujete za dôležité.

 

Toto bola len malá ukážka toho, čo je možné vo svete úspešných firiem, na ktorých sa viete podieľať. Veríme v slobodu a v rodinu, no najviac v to, že si tieto dve hodnoty zaslúži každý z nás. No koniec koncov Vy máte svoje PREČO a my Vám radi ukážeme AKO. Tešte sa na ďalšie články a v prípade akýchkoľvek otázok ohľadom práve tej Vašej slobody ma kontaktujte na uvedených kontaktných údajoch v sekcií kontakt. Možno Vás taktiež budú považovať za šialených, ale poviem Vám s prezývkou bohatý šialenec dokážete v skutku krásne žiť.